راهنمای خرید جک پارکینگی و مقایسه جک‌های ۲۴ و ۲۲۰ ولت

راهنمای خرید جک پارکینگی

راهنمای خرید جک پارکینگی و مقایسه جک‌های ۲۴ و ۲۲۰ ولت

در زمان خرید یک جک درب اتوماتیک حتما با این انتخاب روبرو خواهید شد که برای درب پارکینگ شما یک جک درب اتوماتیک ۲۴ ولت DC مناسب‌تر است یا ۲۲۰ ولت AC . بنابرین برای انتخاب مناسب نیاز به اطلاعاتی از نحوه‌ی عملکرد جکهای DC و AC دارید، پس در ادامه با ما همراه شوید با راهنمای خرید جک پارکینگی و معرفی این نوع موتورها و مزایا و معایب هر یک آشنا شوید و در آخر نیز بهترین جک‌های DC و AC بازار را به شما معرفی می‌نماییم.

تفاوت جک 24 ولت با 220 ولت

موتورهای DC:

موتورهای الکتریکی DC با استفاده از مفاهیم پایه الکترومغناطیس کار میکند، به صورتی که یک موتور کلاسیک DC از یک سیم پیج در روتور و آهنربای الکتریکی دائمی در استاتور تشکیل شده است و با یک سوییچ گردشی به نام کموتاتور جهت جریان الکتریکی را در هر دو بار برعکس می‌کند تا در آرمیچر جریان یابد و آهنربای دائمی را در بیرون موتور جذب و دفع کنند.

سرعت موتور DC به مجموعه‌ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچ‌های موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی، بستگی دارد به صورتی که سرعت موتور جریان مستقیم وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان در سیم‌پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، کنترل می‌شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعت‌های پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای کششی نظیر لوکوموتیوها استفاده می‌کنند.

در مدلهای دیگر موتورهای DC که به موتورهاي ميدان سيم پيچي شده معروف هستند آهنرباهاي دائم در (استاتور) بيروني يک موتور DC با آهنرباهاي الکتريکي تعويض شده اند. با تغيير جريان ميدان (سيم پيچي روي آهنرباي الکتريکي) مي توانيم نسبت سرعت/گشتاور موتور را تغيير دهيم. اگر سيم پيچي ميدان به صورت سري با سيم پيچي آرميچر قرار داده شود، يک موتور گشتاور بالاي کم سرعت و اگر به صورت موازي قرار داده شود، يک موتور سرعت بالا با گشتاور کم خواهيم داشت. مي توانيم براي بدست آوردن حتي سرعت بيشتر اما با گشتاور به همان ميزان کمتر، جريان ميدان را کمتر هم کنيم. اين تکنيک براي ترکشن الکتريکي و بسياري از کاربردهاي مشابه آن ايده آل است و کاربرد اين تکنيک مي تواند منجر به حذف تجهيزات يک جعبه دنده متغير مکانيکي شود.

موتورهای جریان مستقیم یونیورسال که در دستگاه هايي نظير مخلوط کن و ابزارهاي برقي‌اي استفاده مي شوند ، توانائی کار با جریان مستقیم و یا متناوب را دارند ، اصول کار موتورهای یونیرسال به این صورت است که وقتي يک موتور DC ميدان سيم پيچي شده به جريان متناوب وصل مي شود، جريان هم در سيم پيچي ميدان ، و هم در سيم پيچي آرميچر (و در ميدانهاي مغناطيسي منتجه) همزمان تغيير مي کند و بنابراين نيروي مکانيکي ايجاد شده همواره بدون تغيير خواهد بود. در نتیجه موتور بايستي به صورت خاصي طراحي شود تا با جريان AC سازگاري داشته باشد (امپدانس/رلوکتانس بايستي مدنظر قرار گيرند)، و موتور نهايي عموماً داراي کارايي کمتري نسبت به يک موتور معادل DC خالص خواهد بود. مزيت موتورهای یونیورسال اين است که ميتوان تغذيه ي AC را روي موتورهايي که داراي مشخصه هاي نوعي موتورهاي DC هستند بکار برد، خصوصاً اينکه اين موتورها داراي گشتاور راه اندازي بسيار بالا و طراحي بسيار جمع و جور در سرعتهاي بالا هستند. جنبه منفي اين موتورها تعمير و نگهداري و مشکل قابليت اطمينان آنهاست که به علت وجود کموتاتور ايجاد مي شود و در نتيجه اين موتورها به ندرت در صنايع مشاهده مي شوند

مشاهده مطلب  معرفی و آموزش نصب جک سکشنال BFT Butticelli

اما به هرحال در طراحي کلاسيک محدوديتهاي متعددي وجود دارد که بسياري از اين محدوديت ها ناشي از نياز به جاروبک هايي براي اتصال به کموتاتور است. سايش جاروبک ها و کموتاتور، ايجاد اصطکاک مي کند و هرچه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبک ها مي بايست محکم تر فشار داده شوند تا اتصال خوبي را برقرار کنند. نه تنها اين اصطکاک منجر به سر و صداي موتور مي شود بلکه اين امر يک محدوديت بالاتري را روي سرعت ايجاد مي کند و به اين معني است که جاروبک ها نهايتاً از بين رفته نياز به تعويض پيدا مي کنند. اتصال ناقص الکتريکي نيز توليد نويز الکتريکي در مدار متصل مي کند. اين مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بيرون آن از بين مي روند، با قرار دادن آهنرباهاي دائم در داخل و سيم پيچ ها در بيرون به يک طراحي بدون جاروبک مي رسيم.

مزایای موتور DC: 

  • موتورهای DC دارای برخی مزایا نسبت به موتورهای AC می‌باشند:
  • طراحی ساده و قابل فهم
  • مکان کنترل سرعت به سادگی و با تغییر ولتاژ
  • مکان کنترل گشتاور به سادگی با تغییر جریان
  • ارزان و ساده بودن درایو (یک برد الکترونیکی قدرت SCR , PWM)

معایب:

  • هزینه بالای تولید و نگهداری
  • قابلیت اطمینان کم در سرعتهای پائین
  • بزرگ بودن ابعاد در قدرت های بالا

در سال های اخیر کارخانه‌های سازنده انواع مختلفی از اپراتورهای درب اتوماتیک با موتور محرکه جریان مستقیم تولید کرده‌اند که این موضوع منجر به ایجاد این سوال شده است که درب بازکن‌های با موتور DC چه تفاوت‌هایی و نیز چه مزایایی در مقایسه با اپراتورهای درب اتوماتیک با موتورهای AC دارند؟
تعداد زیادی از انواع مختلف درب بازکن‌های اتوماتیک وجود دارند و سازنده‌ها اغلب یک مدل را از دیگری به واسطه اپشن‌ها و ویژگی‌های مختلفی که شامل توان موتور ( اسب بخار) متمایز می‌کنند با این حال بیشتر درب بازکن‌های اتوماتیک در ابتدا دارای موتورهای اندوکسيون ( القایی) جریان تناوبی AC طراحی شده اند.
هنگامی که برای اولین بار درب بازکن‌های اتوماتیک تجاری و مسكونی تولید شدند، اپراتورهای با جریان برق AC کاملا استاندارد بوده‌اند. این جریان به همین صورت تا اوایل ۱۹۹۰ یعنی زمانی که کارخانه‌ها درب بازکن اتوماتیک با موتورهای DC تولید کردند باقی ماند. موتورهای DC سريع تر و کارآمدتر می باشند و امکان کنترل دقيق‌تر حالت ( وضعيت POSITION و سرعت را فراهم می کنند. در برابر موتورهای AC که صدای حدود ۶۰Hz تولید می کنند. موتورهای DC بسیار بی صدا تر عمل می کنند. همچنين موتورهای DC معمولا کوچکتر از موتورهای AC هستند بنابراین به سازنده ها فرصت طراحی اپراتورهای درب اتوماتیک کوچکتر با سبک‌ها و ظاهرهای گوناگون، مي‌دهند.

مشاهده مطلب  راهنمای نصب لوپ دتکتور (Loop Detector)

موتورهای DC برای موارد استفاده با میزان تردد بالا به کار بروند. از آنجایی که موتورهای DC برخلاف موتورهای AC خازن (باتری یا ذخیره کننده برق ندارند در نتیجه در ترددهای بالا موتور داغ نمی شود. موتورهای DC به یک تبدیل جریان برق از جریان برق AC به DC دارند که به موتور های DC تغذیه می‌شود در گذشته مدارهای کنترلی و تبدیل جریان برق DC برای سازنده‌ها دارای صرفه اقتصادی نبوده اند تا بخواهند آنها را در طراحی‌های خود وارد کنند. اما با رشد تکنولوژی و کاهش پیوسته هزینه‌های مدارات منطقی و نیمه رساناها، استفاده از موتورهای DC را مطمئن تر و مقرون به صرفه تر ساخته است. درب بازکن‌های اتوماتیک دارای موتور DC امکان کنترل بسیار واکنشی تر ( دارای عکس العمل سريع) و کنترل بسیار ساده تری را برای میزان سرعت حرکت درب و اندازه گشتاور(نیروی گرداننده درب ایجاد می‌کنند و در نتیجه عملیات ایمن‌تر و بسیار روان‌تری را برای مصرف کنندگان فراهم می کنند. در مواردی که نیاز به توقف سریع درب دارید، درب بازکن ها با موتور DC با استفاده از ترمز موتور احیاء کننده یا دینامیکی، نیاز به ترمز مکانیکی را برطرف ساخته اند. سرعت موتور DC می تواند کنترل گردد و به آرامی تا توقف کامل کاهش یابد، ناپدان به سرعت از طريق شتاب گرفتن در جهت مخالف ادامه یابد، به دلیل نسبت بالای گشتاور به اینرسی، موتورهای DC بسیار سریع تر در برابر تغييرات در سیگنال های کنترلی عكس العمل نشان می‌دهند.

بهترین جک 24 ولت

این کنترل بر روی رفتار اپراتور درب بازکن اتوماتیک مزایای مختلفی را ایجاد می کند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد: حرکت نرم و روان درب در حين شروع حرکت و یا متوقف شدن درب: امكان سرعت های مختلف باز شدن درب در برابر سرعت های مختلف بسته شدن آن، عکس العمل سریع تر درب در صورت وجود موانع و کنترل دقیق‌تری بر عملکرد درب برای اپراتور هایی درب اتوماتیک با موتور AC کنترل کردن سرعت و گشتاور نیرو بسیار سخت تر است و به دلیل وجود سه پارامتر الکتریکی (فرکانس نسيت ولتاژ به فرکانس، روابط فاز) جهت رقابت با موتورهای DC در زمينه مدت زمان واکنش گری متفاوت می باشند
موتورهای DC مصرف برق کمتری نسبت به موتورهای AC دارند. در نتیجه سازنده ها قادر بوده اند که یک باتری بک آپ را ارائه کنند که در صورت قطع برق برای تأمین برق اپراتور عمل کنند. در مورد دمای عملکردی محيطي تفاوت چشمگیری پین درب بازکن های اتوماتیک AC و DC وجود ندارد بیشتر اپراتورها طوری طراحی شده اند که در دامنه دمایی بین ۱۰ تا ۷۰+ درجه سانتیگراد عمل کنند. هر دو نوع آنها عملکرد خوبی در این داشته دعایی دارند
یک مزیت قوی اپراتورهای AC طول عمر آنهاست زیرا به جز یاطاقان ها، بخش هایی که در معرض دادیدگی و فرسایش باشند ندارند. طراحی موتور های DC طوری بوده است که محدوده طول عمر کمتری داشته‌اند اما مدل های پیشرفته تری از آنها نیز ساخته شده است که میزان طول عمر نزدیک‌تری به موتورهای AC دارند. درب بازکن‌های اتوماتیک با موتور DC عملیات کارآمدتر، دقیق‌تر، بی صداتر و روان تر را ارائه می کنند در صورتیکه درب باز کن‌ها با موتور AC، موتوری با طول عمر بیشتری دارند. اپراتور درب اتوماتیک بهینه بستگی به عملیاتی است که شما خواستار آن هستید. برای حرکت کردن درب به صورت ابتدایی و ساده‌تر، درب بازکن های AC مقرون به صرفه ترند و برای کنترل پیشرفته‌تر حرکت درب دربازکن DC برتری ممتاز‌تری دارند. امروزه سازندگان نگاه دقیق‌تری به تکنولوژی موتورهای DC برای طرح‌های آینده و ارائه مزایای پیشرفته‌تری دارند. از آنجا که تکنولوژی همچنان پیشرفته‌تر و با صرفه اقتصادی تر می‌شود باید انتظار تولید درب بازکن‌های اتوماتیک DC بیشتری با طرح‌های مختلف و عملکردهای بهینه‌تر در بازار را داشته باشیم.

مشاهده مطلب  نحوه‌ی پروگرام ریموت بی اف تی BFT

در حال حاضر بهترین جک های درب اتوماتیک ۲۴ ولت در بازار ایران انواع جک درب اتوماتیک BFT مانند BFT PHOBOS BT ، BFTPHOBOS A40 و BFT kustos A25 می‌باشد و در دسته‌ی بهترین جکهای ۲۲۰ ولت میتوان گفت اکثر برندهای ایتالیایی بازار کیفیت بسیار خوبی دارند همانند جک بازویی بنینکا، راجر، لایف و …

در خصوص نمونه جکهای چینی و تولید ایران میتوان موارد زیر را در دسته ای از بهترین جکهای بازار قرار داد.

جک بازویی ۲۴ ولت: جک درب اتوماتیک تابا ۹۰۱۱  ، جک درب اتوماتیک یوتاب

جک بازویی ۲۲۰ ولت: جک درب اتوماتیک یال تمامی مدلها، جک درب اتوماتیک آریا و باروس ، جک درب اتوماتیک سیماران تمامی مدلها

موتور درب اتوماتیک ریلی ۲۴ ولت: موتور ریلی کروز ۱۱۰۰ ، موتور ریلی بتا

مونور درب اتوماتیک ریلی ۲۲۰ ولت: موتور ریلی کروز ۱۱۰۰ ، موتور ریلی بتا

موتور سکشنال ۲۴ ولت: جک زیرسقفی بتا ۱۲۰۰N

موتور زیرسقفی ۲۲۰ ولت:

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها