راهنمای خرید جک پارکینگی و مقایسه جک‌های ۲۴ و ۲۲۰ ولت

راهنمای خرید جک پارکینگی

راهنمای خرید جک پارکینگی و مقایسه جک‌های ۲۴ و ۲۲۰ ولت

در زمان خرید یک جک درب اتوماتیک حتما با این انتخاب روبرو خواهید شد که برای درب پارکینگ شما یک جک درب اتوماتیک ۲۴ ولت DC مناسب‌تر است یا ۲۲۰ ولت AC . بنابرین برای انتخاب مناسب نیاز به اطلاعاتی از نحوه‌ی عملکرد جکهای DC و AC دارید، پس در ادامه با ما همراه شوید با راهنمای خرید جک پارکینگی و معرفی این نوع موتورها و مزایا و معایب هر یک آشنا شوید و در آخر نیز بهترین جک‌های DC و AC بازار را به شما معرفی می‌نماییم.

تفاوت جک 24 ولت با 220 ولت

موتورهای DC:

موتورهای الکتریکی DC با استفاده از مفاهیم پایه الکترومغناطیس کار میکند، به صورتی که یک موتور کلاسیک DC از یک سیم پیج در روتور و آهنربای الکتریکی دائمی در استاتور تشکیل شده است و با یک سوییچ گردشی به نام کموتاتور جهت جریان الکتریکی را در هر دو بار برعکس می‌کند تا در آرمیچر جریان یابد و آهنربای دائمی را در بیرون موتور جذب و دفع کنند.

سرعت موتور DC به مجموعه‌ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچ‌های موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی، بستگی دارد به صورتی که سرعت موتور جریان مستقیم وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان در سیم‌پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، کنترل می‌شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعت‌های پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای کششی نظیر لوکوموتیوها استفاده می‌کنند.

در مدلهای دیگر موتورهای DC که به موتورهای میدان سیم پیچی شده معروف هستند آهنرباهای دائم در (استاتور) بیرونی یک موتور DC با آهنرباهای الکتریکی تعویض شده اند. با تغییر جریان میدان (سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی) می توانیم نسبت سرعت/گشتاور موتور را تغییر دهیم. اگر سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر قرار داده شود، یک موتور گشتاور بالای کم سرعت و اگر به صورت موازی قرار داده شود، یک موتور سرعت بالا با گشتاور کم خواهیم داشت. می توانیم برای بدست آوردن حتی سرعت بیشتر اما با گشتاور به همان میزان کمتر، جریان میدان را کمتر هم کنیم. این تکنیک برای ترکشن الکتریکی و بسیاری از کاربردهای مشابه آن ایده آل است و کاربرد این تکنیک می تواند منجر به حذف تجهیزات یک جعبه دنده متغیر مکانیکی شود.

موتورهای جریان مستقیم یونیورسال که در دستگاه هایی نظیر مخلوط کن و ابزارهای برقی‌ای استفاده می شوند ، توانائی کار با جریان مستقیم و یا متناوب را دارند ، اصول کار موتورهای یونیرسال به این صورت است که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می شود، جریان هم در سیم پیچی میدان ، و هم در سیم پیچی آرمیچر (و در میدانهای مغناطیسی منتجه) همزمان تغییر می کند و بنابراین نیروی مکانیکی ایجاد شده همواره بدون تغییر خواهد بود. در نتیجه موتور بایستی به صورت خاصی طراحی شود تا با جریان AC سازگاری داشته باشد (امپدانس/رلوکتانس بایستی مدنظر قرار گیرند)، و موتور نهایی عموماً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود. مزیت موتورهای یونیورسال این است که میتوان تغذیه ی AC را روی موتورهایی که دارای مشخصه های نوعی موتورهای DC هستند بکار برد، خصوصاً اینکه این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار جمع و جور در سرعتهای بالا هستند. جنبه منفی این موتورها تعمیر و نگهداری و مشکل قابلیت اطمینان آنهاست که به علت وجود کموتاتور ایجاد می شود و در نتیجه این موتورها به ندرت در صنایع مشاهده می شوند

مشاهده مطلب  راهنمای نصب کرکره برقی پارکینگ (سیم کشی)

اما به هرحال در طراحی کلاسیک محدودیتهای متعددی وجود دارد که بسیاری از این محدودیت ها ناشی از نیاز به جاروبک هایی برای اتصال به کموتاتور است. سایش جاروبک ها و کموتاتور، ایجاد اصطکاک می کند و هرچه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبک ها می بایست محکم تر فشار داده شوند تا اتصال خوبی را برقرار کنند. نه تنها این اصطکاک منجر به سر و صدای موتور می شود بلکه این امر یک محدودیت بالاتری را روی سرعت ایجاد می کند و به این معنی است که جاروبک ها نهایتاً از بین رفته نیاز به تعویض پیدا می کنند. اتصال ناقص الکتریکی نیز تولید نویز الکتریکی در مدار متصل می کند. این مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بیرون آن از بین می روند، با قرار دادن آهنرباهای دائم در داخل و سیم پیچ ها در بیرون به یک طراحی بدون جاروبک می رسیم.

مزایای موتور DC: 

  • موتورهای DC دارای برخی مزایا نسبت به موتورهای AC می‌باشند:
  • طراحی ساده و قابل فهم
  • مکان کنترل سرعت به سادگی و با تغییر ولتاژ
  • مکان کنترل گشتاور به سادگی با تغییر جریان
  • ارزان و ساده بودن درایو (یک برد الکترونیکی قدرت SCR , PWM)

معایب:

  • هزینه بالای تولید و نگهداری
  • قابلیت اطمینان کم در سرعتهای پائین
  • بزرگ بودن ابعاد در قدرت های بالا

در سال های اخیر کارخانه‌های سازنده انواع مختلفی از اپراتورهای درب اتوماتیک با موتور محرکه جریان مستقیم تولید کرده‌اند که این موضوع منجر به ایجاد این سوال شده است که درب بازکن‌های با موتور DC چه تفاوت‌هایی و نیز چه مزایایی در مقایسه با اپراتورهای درب اتوماتیک با موتورهای AC دارند؟
تعداد زیادی از انواع مختلف درب بازکن‌های اتوماتیک وجود دارند و سازنده‌ها اغلب یک مدل را از دیگری به واسطه اپشن‌ها و ویژگی‌های مختلفی که شامل توان موتور ( اسب بخار) متمایز می‌کنند با این حال بیشتر درب بازکن‌های اتوماتیک در ابتدا دارای موتورهای اندوکسیون ( القایی) جریان تناوبی AC طراحی شده اند.
هنگامی که برای اولین بار درب بازکن‌های اتوماتیک تجاری و مسکونی تولید شدند، اپراتورهای با جریان برق AC کاملا استاندارد بوده‌اند. این جریان به همین صورت تا اوایل ۱۹۹۰ یعنی زمانی که کارخانه‌ها درب بازکن اتوماتیک با موتورهای DC تولید کردند باقی ماند. موتورهای DC سریع تر و کارآمدتر می باشند و امکان کنترل دقیق‌تر حالت ( وضعیت POSITION و سرعت را فراهم می کنند. در برابر موتورهای AC که صدای حدود ۶۰Hz تولید می کنند. موتورهای DC بسیار بی صدا تر عمل می کنند. همچنین موتورهای DC معمولا کوچکتر از موتورهای AC هستند بنابراین به سازنده ها فرصت طراحی اپراتورهای درب اتوماتیک کوچکتر با سبک‌ها و ظاهرهای گوناگون، می‌دهند.

مشاهده مطلب  معرفی و آموزش نصب چشم درب اتوماتیک BFT Thea

موتورهای DC برای موارد استفاده با میزان تردد بالا به کار بروند. از آنجایی که موتورهای DC برخلاف موتورهای AC خازن (باتری یا ذخیره کننده برق ندارند در نتیجه در ترددهای بالا موتور داغ نمی شود. موتورهای DC به یک تبدیل جریان برق از جریان برق AC به DC دارند که به موتور های DC تغذیه می‌شود در گذشته مدارهای کنترلی و تبدیل جریان برق DC برای سازنده‌ها دارای صرفه اقتصادی نبوده اند تا بخواهند آنها را در طراحی‌های خود وارد کنند. اما با رشد تکنولوژی و کاهش پیوسته هزینه‌های مدارات منطقی و نیمه رساناها، استفاده از موتورهای DC را مطمئن تر و مقرون به صرفه تر ساخته است. درب بازکن‌های اتوماتیک دارای موتور DC امکان کنترل بسیار واکنشی تر ( دارای عکس العمل سریع) و کنترل بسیار ساده تری را برای میزان سرعت حرکت درب و اندازه گشتاور(نیروی گرداننده درب ایجاد می‌کنند و در نتیجه عملیات ایمن‌تر و بسیار روان‌تری را برای مصرف کنندگان فراهم می کنند. در مواردی که نیاز به توقف سریع درب دارید، درب بازکن ها با موتور DC با استفاده از ترمز موتور احیاء کننده یا دینامیکی، نیاز به ترمز مکانیکی را برطرف ساخته اند. سرعت موتور DC می تواند کنترل گردد و به آرامی تا توقف کامل کاهش یابد، ناپدان به سرعت از طریق شتاب گرفتن در جهت مخالف ادامه یابد، به دلیل نسبت بالای گشتاور به اینرسی، موتورهای DC بسیار سریع تر در برابر تغییرات در سیگنال های کنترلی عکس العمل نشان می‌دهند.

بهترین جک 24 ولت

این کنترل بر روی رفتار اپراتور درب بازکن اتوماتیک مزایای مختلفی را ایجاد می کند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد: حرکت نرم و روان درب در حین شروع حرکت و یا متوقف شدن درب: امکان سرعت های مختلف باز شدن درب در برابر سرعت های مختلف بسته شدن آن، عکس العمل سریع تر درب در صورت وجود موانع و کنترل دقیق‌تری بر عملکرد درب برای اپراتور هایی درب اتوماتیک با موتور AC کنترل کردن سرعت و گشتاور نیرو بسیار سخت تر است و به دلیل وجود سه پارامتر الکتریکی (فرکانس نسیت ولتاژ به فرکانس، روابط فاز) جهت رقابت با موتورهای DC در زمینه مدت زمان واکنش گری متفاوت می باشند
موتورهای DC مصرف برق کمتری نسبت به موتورهای AC دارند. در نتیجه سازنده ها قادر بوده اند که یک باتری بک آپ را ارائه کنند که در صورت قطع برق برای تأمین برق اپراتور عمل کنند. در مورد دمای عملکردی محیطی تفاوت چشمگیری پین درب بازکن های اتوماتیک AC و DC وجود ندارد بیشتر اپراتورها طوری طراحی شده اند که در دامنه دمایی بین ۱۰ تا ۷۰+ درجه سانتیگراد عمل کنند. هر دو نوع آنها عملکرد خوبی در این داشته دعایی دارند
یک مزیت قوی اپراتورهای AC طول عمر آنهاست زیرا به جز یاطاقان ها، بخش هایی که در معرض دادیدگی و فرسایش باشند ندارند. طراحی موتور های DC طوری بوده است که محدوده طول عمر کمتری داشته‌اند اما مدل های پیشرفته تری از آنها نیز ساخته شده است که میزان طول عمر نزدیک‌تری به موتورهای AC دارند. درب بازکن‌های اتوماتیک با موتور DC عملیات کارآمدتر، دقیق‌تر، بی صداتر و روان تر را ارائه می کنند در صورتیکه درب باز کن‌ها با موتور AC، موتوری با طول عمر بیشتری دارند. اپراتور درب اتوماتیک بهینه بستگی به عملیاتی است که شما خواستار آن هستید. برای حرکت کردن درب به صورت ابتدایی و ساده‌تر، درب بازکن های AC مقرون به صرفه ترند و برای کنترل پیشرفته‌تر حرکت درب دربازکن DC برتری ممتاز‌تری دارند. امروزه سازندگان نگاه دقیق‌تری به تکنولوژی موتورهای DC برای طرح‌های آینده و ارائه مزایای پیشرفته‌تری دارند. از آنجا که تکنولوژی همچنان پیشرفته‌تر و با صرفه اقتصادی تر می‌شود باید انتظار تولید درب بازکن‌های اتوماتیک DC بیشتری با طرح‌های مختلف و عملکردهای بهینه‌تر در بازار را داشته باشیم.

مشاهده مطلب  آموزش نصب آرامبند KING

در حال حاضر بهترین جک های درب اتوماتیک ۲۴ ولت در بازار ایران انواع جک درب اتوماتیک BFT مانند BFT PHOBOS BT ، BFTPHOBOS A40 و BFT kustos A25 می‌باشد و در دسته‌ی بهترین جکهای ۲۲۰ ولت میتوان گفت اکثر برندهای ایتالیایی بازار کیفیت بسیار خوبی دارند همانند جک بازویی بنینکا، راجر، لایف و …

در خصوص نمونه جکهای چینی و تولید ایران میتوان موارد زیر را در دسته ای از بهترین جکهای بازار قرار داد.

جک بازویی ۲۴ ولت: جک درب اتوماتیک تابا ۹۰۱۱  ، جک درب اتوماتیک یوتاب

جک بازویی ۲۲۰ ولت: جک درب اتوماتیک یال تمامی مدلها، جک درب اتوماتیک آریا و باروس ، جک درب اتوماتیک سیماران تمامی مدلها

موتور درب اتوماتیک ریلی ۲۴ ولت: موتور ریلی کروز ۱۱۰۰ ، موتور ریلی بتا

مونور درب اتوماتیک ریلی ۲۲۰ ولت: موتور ریلی کروز ۱۱۰۰ ، موتور ریلی بتا

موتور سکشنال ۲۴ ولت: جک زیرسقفی بتا ۱۲۰۰N

موتور زیرسقفی ۲۲۰ ولت:

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها