آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی
آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

امروزه نظارت بر موارد خصوصی زندگی افراد تبدیل به امری بسیار متداول شده است و دلایل زیادی برای جاسوسی کردن از افراد وجود دارد. دلایلی مثل اینکه شما یک فرد مهم از نظر اجتماعی،سیاسی و یا دولتی باشید، اینکه همسر و شریک شما به شما شک داشته باشد، افراد نزدیک به شما تحت نظر باشند و غیره. بنابراین بسیار مهم است که بدانید آیا تحت نظارت هستید و یا خیر. در ادامه نشانه هایی که احتمال شنود شدن شما را می‌دهند و راههای پیدا کردن وسایل شنود و جاسوسی را در آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی بررسی خواهیم کرد
در دنیای گسترده امروز و با بالا رفتن ارتباطات بین افراد و پیشرفت تکنولوژی امکان جاسوسی کردن برای کسب اطلاعات افراد و سوء استفاده از آنها افزایش یافته است که با دانستن مواردی ساده می‌توانیم از احتمال جاسوسی شدن کامپیوتر و یا تحت کنترل بودن گوشی های هوشمند آگاه شویم. علائم و نشانه‌‎های شنود شدن شما اگر تصور میکنید که هدفی برای شنود شدن هستید، ممکن است افراد به مکالمان شما گوش دهند و اطلاعاتی را از این طریق به دست بیاورند. اگر کسی که می شناسید مثل دوست، همسایه در مورد موضوعی که از آنها پرسیدید چیزی را که قبلا در مکالمات خود گفته اید را میداند اما به صورت فرضیه خودش و یا اینکه کس دیگری به او گفته است نشان می دهد، با او بحث را ادامه ندهید و بدانید که مکالمات شما شنود شده است. یکی دیگر از نشانه های بسیار مهم شنود شدن، دیدن اطلاعاتی مرتبط با خودتان در اخبار و رسانه ها است که هیچ کس حتی دوستان نزدیک به آنها دسرتسی نداشتند. یکی از ترفندهای جاسوسان برای ایجاد ترس در قربانیان خود، این است که آنها بدانند تحت نظر و جاسوسی هستند. نشانه دیگر این است که خانه شما به هم ریخته شده باشد اما چیز خاصی دزدیده نشده است.

مشاهده مطلب  رمز پیش فرض دستگاه‌ دوربین مداربسته

ابزار استراق سمع:

به نویزهای موجود و یا هر صدای غیر عادی دیگر مثل خش خش، قطع صدای طرف مقابل برای چند ثانیه در تلفن های ثابت حین مکالماتتان دقت کنید چون ممکن است نشانه تغییر خط، افزایش صدا و شنود باشد. ممکن است تلفن شما زمانی که در حال استفاده از آن نیستید صداهایی ایجاد کند که این میتواند نشان دهنده شنود شدن و استفاده از تلفن به عنوان دستگاه شنود باشد. تماسهایی که در آن کسی صحبت میکنند در صورتی که صداهایی مثل بوق یا خش خش شنیده شود هم می تواند نشانه شنود شدن توسط دستگاه تلفن باشد.

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

کشف و پیدا کردن دستگاه استراق سمع:

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

رادیو را روشن کنید و روی بلندترین و آخرین موج اف ام تنظیم کنید. رادیو را در اطراف بچرخانید و اگر صداهایی از آن شنیدید آنرا به حرکت در بیاورید تا صدای شنیده شده بلندتر شود. این گونه می توانید منبع استراق سمع را پیدا کنید. تا تاریک شدن هوا صبر کنید سپس با استفاده از یک چراغ قوه نورانی، نور را به آینه ها بندازید و سپس به زمین. اینکار را چندبار تکرار کنید تا اگر وسیله ای برای استراق سمع وجود دارد پیدا کنید.

زمانی که خانه ساکت است و صداهای بیرون خانه هم کم است در خانه بگردید و تمامی وسایل برقی مثل یخچال یا کامپیوتر را خاموش کنید. در سکوت در خانه به دنبال صدای غیرعادی بگردید و سعی کنید منبع آنرا پیدا کنید. تمامی کلیدها و پریزهای برق را چک کنید. سعی کنید آنها را تکان دهید تا اگر اخیرا جا به جایی در آنها صورت گرفته باشد را متوجه شوید. به هر کدام که مشکوک شدید با قطع برق و باز کردن آن، مطمئن شوید که پشت آن چیزی
قرار داده نشده است. لامپ ها، زنگ خطر آتش و دیوارها را نیز چک کنید. روی دیوارها به دنبال نشانه ای از ضربه و یا خراب شدن رنگ بگردید. وسایل خانه را برعکس کنید تا بتوانید زیر آنها را برای وجود دستگاه احتمالی ببینید. هم چنین هر سوراخ و قفل درها را نیز چک کنید.

مشاهده مطلب  ویژگی‌های جدید دستگاه‌های XVR داهوا (قسمت دوم)

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی و ردیابی آن:

دستگاه ردیابی شنود قادر است دستگاههای الکترونیکی که در خانه جاسازی شده‌اند را با فرستادن امواج الکترومغناطیسی ردیابی کنند. با در دست گرفتن آنها و گشتن در خانه، در صورت وجود دستگاه شنود هشدارهایی را می شنوید. ممکن است با استفاده از این دستگاهها و به خاطر موج اف ام رادیو در زمان نزدیک شدن به رادیو نیز هشدارهایی بشنوید. بنابراین هر دستگاهی که ممکن است روی عملکرد این ردیابها تاثیر بگذارد را خاموش کنید. هم چنین یک نوع ردیاب های GPS وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان دستگاههای شنود جاسازی شده در خانه،ماشین و غیره را پیدا کرد.

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

استفاده از گوشی هوشمند برای ردیابی وسایل جاسوسی:

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما گوشی های هوشمند قادر هستند دوربین های مخفی را شناسایی کنند که دو راه متداول برای شناسایی وجود دارد. راه اول استفاده از سخت افزار گوشی هوشمند برای شناسایی امواج الکترومغناطیسی است که با نصب یک اپلیکیشن و گشتن در یک منطقه،با دیدن امواج قوی الکترومغناطیسی میتوان دوربینهای مخفی را پیدا کرد. راه دیگر شناسایی از طریق بازتاب نور از لنز است که این روش شاید زیاد قابل اطمینان نباشد.

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

استفاده از برنامه گوشی اندروید یا iOS برای شناسایی دوربین های مخفی:

برای هر دو سیستم عامل گوشی های هوشمند اپلیکیشنهایی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید دوربین های مخفی را پیدا کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن Detector Camera Hidden برای iOS یکی از گزینه های خوب است و برای اندروید هم اپلیکیشن Detector Camera Hidden مناسب است. هم چنین میتوانید از Finder Glint برای شناسایی لنزهای مخفی نیز استفاده کنید.

مشاهده مطلب  چرا نباید از هارد کامپیوتر جهت سیستمهای نظارتی استفاده کرد

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

آموزش کار با دوربین یاب اندروید ، Detector Camera Hidden:

Detector Camera Hidden یک اپلیکیشن قدرتمند و رایگان در اندروید است. با اجرا شدن این اپلیکیشن، توسط ردیابی امواج رادیویی به آسانی میتوان دوربینهای مخفی شده را پیدا کرد. الگوریتم این شناسایی کاهش نویز ایجاد شده امواج الکترومغناطیس است.

آموزش تشخیص دستگاه‌ شنود و دوربین مخفی

بعد از اجرای برنامه در صورت پیدا کردن دوربین،علامت قرمزی در اپلیکیشن ظاهر می شود و در برخی مواقع ممکن است به خاطر وجود دستگاههای دیگر
این علامت ظاهر شود بنابراین لازم است با دقت مکانها را جست و جو کنید. یک ویژگی دیگر موجود در این اپلیکیشن، وجود حالت مادون قرمز است که دوربینهای دورتر را نیز می توان شناسایی کرد. این کار با قرار دادن موبایل در منطقه ای که ممکن است دوربین وجود داشته باشد و نمایش دیسک سفید روی موبایل امکان نشان دهنده وجود دوربین است.


در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و خرید انواع دوربین مداربسته مخفی با کارشناسان فروش ما در فروشگاه سکیوریتی کالا و یا شرکت ایمن فربد سپاهان تماس حاصل بفرمایید.

نظر خود را بنویسید