معرفی انواع چشم درب اتوماتیک
انواع چشم درب اتوماتیک

معرفی انواع چشم درب اتوماتیک

چشم‌ درب اتوماتیک از ابزارهای حیاتی برای عملکرد صحیح و ایمنی درب‌های اتوماتیک هستند. این سنسورها به وسیله تکنولوژی‌های مختلفی اطلاعات را از محیط اطراف درب جمع‌آوری کرده و به کنترلر درب منتقل می‌کنند تا در صورت مشاهده هر گونه موانع یا حرکت غیرمطلوب، درب را متوقف کنند و ایمنی را به شکل لازم حفظ کنند. برخی از انواع انواع چشم درب اتوماتیک عبارتند از:

1. سنسورهای اولتراسونیک: این سنسورها از موج‌های اولتراسونیک برای اندازه‌گیری فاصله و شناسایی اشیاء استفاده می‌کنند.

2. سنسورهای اپتیکی: این نوع سنسورها از نور قابل رویت یا نور اینفرارد برای تشخیص موانع و اشیاء استفاده می‌کنند.

3. سنسورهای تصویری: این سنسورها از دوربین‌های دیجیتال برای تشخیص تصاویر و شناسایی اشیاء استفاده می‌کنند.

4. سنسورهای لیزری: این سنسورها از پرتوهای لیزر برای دقیق‌ترین اندازه‌گیری فاصله و تشخیص موانع استفاده می‌کنند.

انتخاب سنسور مناسب براساس نیازهای خاص هر مکان و درب اتوماتیک بسیار مهم است و باید با دقت و با توجه به محیط و شرایط استفاده انجام شود تا عملکرد بهینه و ایمنی درب اتوماتیک تضمین شود. اما اگر بخواهیم از دید فنی و غملکردشان به این مسئله نگاه کنیم میتوان چشم ها را به 4 دسته اساسی تقسیم کرد

  • چشم درب اتوماتیک ساده (حرکتی – Motion)
  • چشم درب اتوماتیک ترکیبی یا دو کاره (پرده ای و حرکتی)
  • چشم درب اتوماتیک آینه ای
  • چشم درب اتوماتیک خطی (مادون قرمز)

در ادامه به معرفی هر یک از انواع چشم درب اتوماتیک خواهیم پرداخت

چشم درب اتوماتیک ساده (حرکتی – Motion) :

همانطور که از اسم آن مشخص است عملکرد آنها تنها بر اساس حرکت افراد می‌باشد و تنها تا فاصله 2 الی 3 متر به صورت یک شعاع دایره ای از زاویه ای که تنظیم شده است رله های این نوع سنسور عمل خواهد کرد(این فاصله با پتانسیومتر قابل تنظیم است). لازم به ذکر است با توجه اینکه این سنسورها عملکردشان با حرکت میباشد، اگر فرد در جلوی چشم چند ثانیه بایستند رله سنسور عمل کرده و درب مجدد باز یا بسته می‌شود. ولتاژ کاری این نوع چشم ها +12 الی +24 می‌باشد و کاربری آنها در اپراتور های درب اتوماتیک شیشه ایست. نکته مورد توجه دیگر در مورد چشم های درب اتوماتیک حرکتی این است که کارکرد آنها شبیه چشم های دزدگیر است اما با دید کمتر نسبت به آنها.

بهترین برندهای موچود در بازار در این دسته از چشم ها ، (BEA ساخت کشور بلژیک) (ZEN ساخت کشور بلژیک) ، COMBO و Autonix می‌باشد.پ

چشم درب اتوماتیک ترکیبی یا دو کاره (پرده ای و حرکتی) :

این نوع چشم های دو کاره علاوه بر کاربری حرکتی ، به صورت پرده ای نیز عمل میکنند. این مدل از چشمهای درب اتوماتیک قابلیت تشخیص هر جسم بدون حرکت را دارد. بدین صورت که بعد از نصب چشم و وصل کردن برق ورودی 24 ولت سنسورها از شعاع محدود عکس گرفته و ذخیره میکند تا هرچیزی به جز عکس گرفته شده در حافظه در زیر آن قرار گرفته باشد مانند کیف، صندلی و حتی فرد بدون حرکت، فرمان بسته شدن نخواهد داد.
سنسور پرده ای به صورت دستی و دیپ سویچی قابل تنظیم بوده و تا فاصله 2 متر از درب را پوشش میدهد.
برقی ورودی + 12 الی + 24 ولت دارد و تنظیم حالت کارکرد آن به صورت NO و NC میباشد. بهترین برند از این مدل از چشمی ها ZEN&SAFE و AUTONEX است

چشم درب اتوماتیک شیشه ای

چشم درب اتوماتیک آینه ای:

بیشترین استفاده از چشم درب اتوماتیک آینه ای در راهبندها و جکهای پارکینگی بوده که عرض 4 متر داشته و امکان سیم کشی جدید و استفاده از چشم های درب اتوماتیک مادون قرمز ندارد مناسب بوده. ولتاژ کاری این چشم ها از 24 ولت تا 220 ولت بوده که همین موضوع باعث متمایز شدن آن نسبت به سایر چشم ها شده است.

چشم درب اتوماتیک آینه ای

چشم درب اتوماتیک آینه ای در ایران برند معتبری نداشته و با توجه به محدود بودن در استفاده و نوع کاربری آن ، برندهای موچود در بازار نیز پاسخگو نیاز مصرف کنندگان میباشد.

چشم درب اتوماتیک مادون قرمز:

این نوع چشم درب اتوماتیک پر فروش ترین و پر استفاده ترین نوع چشم ها در صنعت درب اتوماتیک میباشد. عملکرد آن به صورت جفتی بوده که یکی گیرنده و دیگری فرستنده می‌باشد. انواع درب اتوماتیک بازویی، ریلی، زیرسقفی و حتی دزدگیرها قابلیت استفاده از این چشم ها را با توجه به ولتاژ 12 الی 24 ولت دارند. سیستم NO و NC در این چشم ها جهت عملکرد آن را نشان میدهد. بهترین برند در این خصوص و برندهای ایرانی و چینی چشم درب اتوماتیک ATI و BETA می‌باشد.

چشم درب اتوماتیک اتی


شما میتوانید به منظور درخواست خرید و یا نصب در شهر اصفهان از طریق شرکت ایمن فربد سپاهان با شماره ۰۹۱۳۳۶۴۸۶۴۱ تماس حاصل نمایید و یا جزئیات پروژه خود را به شماره واتس اپ داده شده ارسال نمایید.

نظر خود را بنویسید